حفاظت از اموال شخصی و تجاری از گذشته تا امروز حایز اهمیت بوده و کماکان خواهد بود. شیوه های حفاظت از گذشته تا به امروز تغییرات برجسته ای متناسب با تکنولوژی و ابزار های روز داشته اند. حال سوال اینجاست که در عصر فناوری این تغییرات به کجا رسیده اند؟!

Security Systems

استفاده از تجهیزات نظارتی و هشدار دهنده ساده ترین, کم هزینه  و در عین حال کم خطا ترین راه برای حفاظت از محیط های اداری, صنعتی و حتی منازل و پارکینگ های شخصی و عمومی میباشد.

سیستم های هشدار دهنده

سیستم های هشدار دهنده تنها وظیفه اطلاع رسانی و آگاهسازی از شرایط پیش آمده با توجه به سنسور ها و تجهیزاتی که به آنها متصل هستند را دارند. اطلاع رسانی از رطوبت بیش از حد محیط, تحرک در مناطق مشخص, باز شدن درب ها و پنجره ها, غلظت بیش از اندازه هوا, آتش سوزی و … از جمله مواردی است که میتوان برای آگاهی از آن‌ها از این سیستم ها استفاده کرد.

نحوه اطلاع رسانی

پس از فعال شدن هر یک از سنسور های دستگاه های هشدار دهنده, از چند طریق به صپورت همگانی و یا افراد مشخص شده اطلاع داده میشود:

 1. روشن شدن آژیر خطر
 2. روشن شدن فلاشر
 3. اطلاع رسانی از طریق پیامک
 4. اطلاع رسانی از طریق تماس تلفنی

نصب آژیر و فلاشر در محوطه یا اتاق حراست برای اطلاع رسانی افراد حاضر در محل سریع‌ترین راه ممکن می باشد. همچنین برای مدیران, افراد خارج از محل یا برای موارد شخصی علاوه بر دو مورد, اطلاع رسانی از طریق پیامک و تماس مورد استفاده قرار میگیرد.

انواع سنسور ها

با توجه به محیط های مختلف و نیاز‌ها, سنسور ها و حسگر‌های متنوعی برای هوشیار سازی از وقایع غیر منتظره طراحی شده است.

سنسور های تشخیص سرقت

 • سنسور های حرکتی
  این نوع سنسور‌ها رایج ترین مدل از سنسور‌های امنیتی بوده و گزینه مناسبی برای محل هایی مانند راهرو ها و سالن ها برای تشخیص هرگونه حرکتی در محیط می باشند.
 • پت دتکتور
  همانند سنسور های حرکتی ولی قادر هستن تا از عبور وزن مشخصی از موجودات چشم پوشی کنن. به منظور مراقبت از محیط هایی که حیوانات خانگی در آن جا رفت و آمد دارند استفاده میشوند.
 • سنسور لرزش
  قابلیت تشخیص ارتعاش بر اثر سوراخ کردن یا تخریب دیوار یا کف را دارد
 • سنسور های خطی
  یا حصار الکتریکی یک خط نامرئی بین یک جفت سنسور میباشد که با هرگونه اختلال یا قطع شدن حتی یک لحظه ای این خط, سنسورها فعال میشوند.
 • سنسور مگنتی
  یک جفت اهنربا که با جدا شدن از یکدیگر باعث فعال شدن سنسور میشوند. این سنسور‌ها انتخاب مناسبی برای حفاظت از درب‌ها و پنجره‌ها میباشند.
 • سنسور تشخیص شکستن شیشه
  این مدل از سنسور با تشخیص فرکانس صدای شکسته شدن شیشه فعال می شوند.

 

سنسور های آگاه سازی حوادث

 • سنسور دود
  قابلیت تشخیص دود و حرارت در محیط را دارند و در مواقعی مانند آتش سوزی فعال خواهند شد.
 • سنسور رطوبت
  در صورت برخورد هر گونه رطوبت در محیط با این سنسور‌ها فعال شده و اطلاع رسانی میکنند.
 • سنسور گاز
  با فراتر رفتن میزان گاز موجود در هوا از مقدار مشخص شده سنسور فعال میشود.

موارد ذکر شده از جمله تجهیزات پر کاربرد در بین کاربران خانگی و صنعتی هسنتد. علاوه بر این ها سنسور های دیگری نظیر تشخیص صدا, نور, دمای فریزر و حتی دستبندهای تشخیص حیات برای بیماران و افراد مسن و … وجود دارند.

سنسور‌های بی‌سیم

سنسور‌ها در دو دسته سیمی و بی‌سیم قابل تهیه میباشد. سنسور‌های بی‌سیم توسط باطری و یا برق شهری تغذیه شده و توسط لینک وایرلس با دستگاه مرکزی ارتباط بر قرار میکنند.

برد این سنسور‌ها با توجه به موابع بین 20 تا 30 متر و در محیط های کاملا باز تا 100 متر متناسب با دستگاه خواهد بود.

در صورت ایجاد ایجاده هر گونه اختلال عمدی و غیر عمدی در ارتباط بین سنسور و دستگاه مرکزی سنسور‌ها سیگنال هشدار را ارسال و آژیر دستگاه فعال خواهد شد.

زیرساخت

بستر مناسب برای اتصال تجهیزات هشدار دهنده و سنسور‌ها متناسب با سیمی یا وایرلس بودن آنها متفاوت است.

با توجه به اهمیت بالا‌ی کارکرد صحیح این تجهیزات توصیه میشود مسیر های کابل کشی حتما از پیش مشخص شده و به صورت تو‌کار و در طول مسیر تا اتاق کنترل و یا محل نصب تجهیزات کنترل مرکزی, به دور از دسترس یا خطر آسیب باشند.

اتصال سنسور ها به یکدیگر و یا اتصال به دستگاه مرکزی و همچنین اتصال تجهیزات دیگر نظیر فلاشر و آژیر تماما توسط کابل‌های دو زوج مخابراتی انجام میگیرد.

BigBlueButton سیستم آموزش آنلاین

آنتی ویروس Bitdefender